Chcesz założyć Bloga i nie wiesz na jaką platformę się zdecydować? Zastanawiasz się czy lepszy będzie WordPress czy Blogspot?

Na wstępie zacznę od tego drugiego. Blogspot, czyli zupełnie darmowy serwis blogowy zarządzany przez Google. Blogi widoczne są najczęściej pod nazwą blogspot.com. Zupełnie darmowy? Tak. Nie musisz wydawać ani złotówki na serwer, domenę czy prace informatyka – to jest zdecydowanie plus. Chociaż przy WordPress, koszta nie są aż tak wielkie.

Koszt serwera i domeny to ok. 100-200 zł rocznie, gdzie opłata za domenę .pl przez pierwszy rok to koszt 12 zł. Praca informatyka przy postawieniu WordPress na serwerze oraz stworzeniu i skonfigurowaniu szablonu, widgetów itp. zaczyna się już od 300 zł. Jeżeli chcesz mieć prostego bloga bez możliwości rozwijania i zmiany szablony czy wyglądu swojej strony, możesz zostać na Blogspocie. Jeżeli natomiast chcesz mieć konkretnego bloga, z nieskończoną możliwością zmiany wyglądu, położenia elementów, czy dodawania czego się tylko zapragnie, to WordPress jest idealny! Warto więc zainwestować te kilka stówek i mieć profesjonalnego bloga z własną domeną, a nie jak wcześniej wspominałem przykładową nazwą xyz.blogspot.com!

Jeżeli decydujesz się na Blogspot, to musisz pamiętać, że gdy po jakimś czasie przeniesiesz się na WordPress i swoją domenę to będziesz musiał pracować tak naprawdę od początku, nawet jeżeli przeniesiesz wszystkie swoje posty z Blogspota do WordPress. Jeśli marzysz o stworzeniu profesjonalnego bloga musisz od samego początku wybrać konkretną domenę i od początku tworzyć historię z WordPress.

Blogspot jest bardzo popularny wśród blogerów, więc niektórzy nie mają pojęcia o innych możliwościach blogowania. Niektórzy myślą, że WordPress to jakiś skomplikowany system zarządzania treścią, wręcz przeciwnie ma on bardzo prosty panel, wpisy czy zdjęcia dodaje się błyskawicznie i bardzo przyjaźnie. Dodawanie widgetów i wtyczek po jakimś czasie staje się również banalne.

dashboard

Panel WordPress – codex.wordpress.org

Funkcjonalność w WordPress jest nieograniczona, czego nie można powiedzieć o Blogspot. Również sprawa pozycjonowania (SEO) jest w Blogspocie ograniczona do minimum. WordPress daje nam wiele możliwości pozycjonowania i mnóstwo wtyczek które nam w tym pomogą. Począwszy od opisów zdjęć, tagów i wielu innych. WordPress jest również bardzo przyjazny dla Google, co na pewno pomoże nam w wysokiej pozycji naszych artykułów w internecie.

WordPress jest cały czas rozwijany i aktualizowany. Cały czas tworzone są nowe szablony i wtyczki! Trzeba również pamiętać o dobrym zabezpieczaniu naszej strony, gdyż zdarzają się zmasowane ataki na WordPress. Musimy zacząć od dobrego Hostingu i skończyć na dobrym zabezpieczeniu naszych plików i WordPress’a. Więcej o zabezpieczeniu Naszego Bloga na WP w następnym artykule.

Możliwość zarabiania w internecie jest ważną kwestią jeżeli myślimy o swoim blogu i chcemy na nim trochę zarobić. Blogspot oraz WordPress daje nam taką możliwość za pośrednictwem reklam np. Google Adsense. Umiejscowienie reklam to jest już kwestia gustu. O reklamach w internecie za pośrednictwem Google Adsense czy innych platform napiszę więcej w następnym artykule.

Podsumowując, jeżeli potrzebujesz profesjonalnego bloga, zdecyduj się na WordPress, ponieważ jest on bardziej funkcjonalny niż Blogspot i posiada wiele więcej możliwości technicznych jak i wizualnych. Chcesz założyć blog na WordPress? Napisz do Nas!