Czy kiedykolwiek twój blog czy strona www na WordPress padła atakiem hakerów? Jeśli nie, to w każdym momencie, nawet teraz ktoś będzie próbował włamać się na Twój serwer lub złamać Twoje hasło do WordPress. Spróbuje pokazać Wam jak najwięcej trików związanych z zabezpieczeniem WordPress!

Odpowiedni Hosting

Zacznę od dobrego Hostingu, ponieważ jeżeli decydujemy się na WordPress, to właśnie od Hostingu musimy rozpocząć Naszą przygodę. Niedawno pisałem o stabilnym i tani hostingu dla WordPress. Istotne jest to, aby Serwer był szybki i niezawodny. Kontakt z pomocą techniczną, jeżeli mamy jakiś problem, powinien być ekspresowy. To wszystko daje nam Hosting ZenBox.PL! Oprócz tego, ZenBox nasze pliki przechowuje w chmurze, robi kopię zapasową 4 razy dziennie i nie ma limitów miejsca na serwerze czy transferu danych. My pracujemy na nim od kilku lat i nigdy nie mieliśmy problemów, więc śmiało możemy ich polecić.

Aktualizacje

Bardzo ważne są aktualizacje samego WordPress’a, jak i wtyczek! Aktualizacja WordPress poprawia nasze bezpieczeństwo oraz łata dziury i eliminuje błędy! Musimy jednak pamiętać, że przed jakąkolwiek aktualizacją powinniśmy wykonać kopię zapasową plików oraz bazy danych. Wybierając hosting ZenBox mamy dostęp do 4 dniowego backupu, ale warto też robić sobie kopię zapasową na dysku i w chmurze co jakiś czas! Jeżeli posiadacie konto Google to możecie skorzystać z 15gb darmowego miejsca na Google Drive.

Loginy i Hasła

Ważne aby przy tworzeniu kont ftp oraz kont na WordPress korzystać z jak najbardziej skomplikowanych loginów i haseł. Nigdy nie używajmy loginu o popularnej nazwie admin, jeżeli już posiadamy konto z tym loginem radził bym je zmienić na coś bardziej skomplikowanego! Jeżeli chodzi o hasło to też zrezygnujmy z popularnych haseł, niech będą one jak najbardziej skomplikowane i posiadały jak najwięcej kombinacji różnych znaków, liter i cyfr.

Kopia zapasowa

Starajmy się regularnie robić kopię zapasową na swój dysk twardy oraz chmurę. Jeżeli piszemy dużo Postów, Newsów czy często dodajemy Zdjęcia róbmy to nawet raz na tydzień, jeżeli rzadziej to raz na miesiąc wystarczy. Kopia zapasowa powinna obejmować pliki na naszym koncie FTP oraz Bazy Danych!

Wtyczki do zwiększenia bezpieczeństwa

Jedną z podstawowych wtyczek zwiększających Nasze bezpieczeństwo jest wtyczka Login LockDown, która kontroluje nieudane próby logowania do panelu admina na WordPress i umożliwia zablokowanie IP użytkownika po kilku nieudanych próbach logowania. Wtyczka  Captcha by BestWebSoft dodaje nam zabezpieczenie Captcha przy logowaniu czy też przy dodawaniu nowych komentarzy przez użytkowników. Wyklucza nam to wysyłanie spamerskich komentarzy i próbę włamań do Naszego Panelu.

Istnieje jeszcze mnóstwo możliwości zabezpieczeń dla mniej lub bardziej zaawansowanych użytkowników, ale mam nadzieję, że te które opisałem powyżej pozwolą Wam na uniknięcie ataków hakerów w 99,9%! Jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu!